Udržitelnost na Běhej lesy
Komu se nelení, tomu se zelení - myslíme to s udržitelností vážně. Příroda je nedílnou součástí našich závodů. Běháme na čerstvém vzduchu, z velké části po měkkém povrchu, ať už obklopeni hlubokými lesy, loukami nebo jinými krásnými scenériemi. Snažíme se o přírodu starat stejně jako o naše závodníky, tedy s největší péčí a respektem. Přesto stojíme nohama na zemi a víme, že pořádání běžeckých závodů nelze dělat zcela bez dopadu na planetu. O to větší motivaci máme pořádat seriál Běhej lesy odpovědně, s co nejmenším možným dopadem na životní prostředí. Na lesech nám záleží a víme, že nejlépe se běhá v lese průběžném, kde je vidět na všechny strany a nic tě nepřekvapí z houští.
Přijmi pozvánku a nahlédni pod naši ekologickou pokličku!
V ideálním světě by žádný odpad neexistoval. V reálném světě se během závodů vyprodukuje mnoho odpadu, se kterým se musí správně naložit. Naši smečku vedeme nejen ke zdravému pohybu v přírodě, ale díky podpoře našeho partnera Generali Investments CEE i k odpovědnému třídění. Proto jsme pro tebe připravili popelnice určené speciálně na papír, plast, bioodpad a plechovky. Třídění se však netýká jen tebe, jako návštěvníka, ale i nás pořadatelů. Co přesně se děje s odpadem na závodech Běhej lesy?
Každý lesní parťák může třídit
V zázemí každého závodu najdeš popelnice, které hrají všemi barvami. Pojďme se na ně podívat zblízka.










Co se dál děje s vytříděným odpadem?
Pytle s vytříděným odpadem se naloží DOHROMADY na nákladní auto a odvezou se na třídičku, kde jsou její zaměstnanci schopni DOBŘE VYTŘÍDĚNÉ pytle, respektive odpadky v pytlích částečně nebo úplně recyklovat. Špatně vytříděné pytle není možné recyklovat, proto prosíme: Třiďte podle vlastního vědomí a svědomí. Správně vytříděný odpad je alfou a omegou pro jeho následnou recyklaci, v opačném případě recyklace nemusí být možná.
O odvoz odpadu a jeho následnou recyklaci se po závodě starají naši dodavatelé z regionu.
- Karlštejn - AVE CZ
- Brdy - AVE CZ
- Týmovka - bude doplněno
- Klínovec - bude doplněno
- Bílá - bude doplněno
- Běhej lesy Jizerská - Marius Pedersen a FCC Liberec, s.r.o. Směsný komunální odpad končí v Termizo a.s. a vytříděný odpad ve sběrném dvoře s třídící linkou.
- Železná Ruda - AVE CZ
- Lednice - bude doplněno
Kolik odpadu jsme už společnými silami na Běhej lesy vytřídili?
Do roku 2024 jsme společnými silami vytřídili přes 27 tun odpadu. Toto číslo pochází z lístků, které dostáváme z třídících linek, ale ty bohužel nejsou dostupné v každém případě. Proto prosím ber toto číslo s rezervou, nejedná se o fakt, ale o odhad vycházející částečně z dat třídícich linek a částečně z našich zkušeností.
Více obecně o třídění a recyklaci odpadu se dozvíte u našich přátel z EKO-KOM.
Třídění odpadu
O tom, že třídíme odpad, který se poté recykluje už ses od nás dozvěděl. Víme, že třídění je pouze první krok. Tím druhým, neméně zásadním, je výroba hmotných věcí z recyklovaných materiálů. Conám doposud v lese vyrostlo?
MEDAILE
Nové účastnické medaile pro sezónu 2024 mají nejen nový design s dominantami jednotlivých závodů, ale hlavně jsou do značné míry biologicky odbouratelné a celý jejich životní cyklus má nízkou uhlíkovou stopu. Podívej se na detaily.
- Složení medaile: Základ tvoří EcoC, zcela nový, revolučně inovativní a ekologický materiál, který má podobu dřevěné destičky. Tato destička se však chlubí vlastnostmi, které můžete znát spíše z plastů nebo plechu - je to stabilní, flexibilní a trvale tvárný materiál. EcoC je vyroben z vysoce kvalitních celulózových vláken (získávaných ze speciálně k tomu určenách dřevin) bez chemických přísad, pojiva nebo bělidla. Díky tomu je medaile naprosto bezpečná pro člověka i zvířata. Medaile je díky tomu také biologicky odbouratelná a emisně neutrální, 100% šetrná k přírodě, protože z přírody pochází. Pro design medaile se používají pouze vodou ředitelné barvy, žádné další příměsy se do medaile nepřidávají.
- Postup výroby: Grafika je na medaili (EcoC destičku) vygravírovaná - technologie gravírování.
- Složení stuhy: Z 5 % recyklovaný polyester
- Počet vyrobených kusů za sezonu: zhruba 15 000
- Výrobce medaile: dhMedia, s. r. o.
A pak už je to na tobě, parťáku. Přidej medaili do své sbírky, ať ti dělá radost třeba celý život.
DIPLOMY
- Složení diplomů: Průsvitná část se skládá z materiálu PETG (rPETG), který pochází z recyklovaného odpadního materiálu ze zdravotníictví. Materiál pochází z Nizozemska. Stříbrná část se také skládá z PETG (rPETG) z obecně recyklovaného plastu, který má původ v Česku. Barevná část se zhruba z 50 % skládá rovněž z recyklovaného PETG, zbytek tvoří nerecyklovaný PETG (tam, kde nebylo možné sehnat recyklovanou barvu). Barevná část tvoří zhruba 1 % hmotnosti diplomu. Diplomy neobsahují žádné jiné potenciálně neekologické či jinak škodlivé látky.
- Výroba diplomů: Diplomy se tisknou na 3D tiskárně, která má během výroby příkon zhruba 100W. Jeden diplom se tiskne asi 150 minut, což dělá hrubou spotřebu 250 waatthodin. Energie pochází alespoň částečně ze solárních panelů umístěných na střeše hal tiskárny.
- Počet vyrobených kusů za sezonu: V sezoně 2024 bylo vyrobeno pro Běhej lesy 610 diplomů.
- Výrobce diplomů: 3DDen s.r.o.
STUPNĚ VÍTĚZŮ Z RECYKLOVANÉHO PLASTU
- Složení: Desky jsou vyrobeny z použitého plastu z velkých výrobních linek, Od ledniček až po změtky z 3D tisku. Více informací o použitém materiálu najdete na plasticguys.cz
- Výrobce: Děkujeme za výrobu šikulům z Plastic Guys.
Stupně vítězů používáme stále dokola, vylezeš na ně jednou i ty?
ŠETRNÉ ZNAČENÍ TRAS
- Už dávno nepoužíváme obyčejné "mlíko". Ve spolupráci s naším ekologickým partnerem Generali Investments CEE jako jedni z prvních přicházíme se šetrnějším znašením tras.
- Značení je vyrobeno z materiálu Solubag, který by se měl dle slov výrobce v přírodě za běžných podmínek v ČR rozložit do 180 dní. Jedná se o speciálně vyrobený a upravený polyvinylalkohol (PVA), který je z přírodních zdrojů a včetně potisku je zcela netoxický.
- Sběr značení po závodě nemusí proběhnout ihned, ale až v rámci jednoho týdne. Naši kolegové všechny trasy po závodě procházejí a značení sbírají, přesto se může stát, že na nějaký ten kousek zapomenou. Značení se v takovém případě naštěstí samo velmi rychle rozloží.
- Značení spotřebujeme zhruba 18 km za jednu sezónu. Snažíme se s materiálem šetřit, přesto dbáme na kvalitní značení tras, abys nikde nebloudil. Proto používáme na nepřehledných místech i klasické plastové cedule, které jsou lépe vidět.
- Značení jako takové je skutečně šetrné a v českém rybníčku revoluční. I v tomto případě platí, že když se kácí les, létají třísky. Neskrýváme, že značení pochází z Chile nebo Číny a cestuje k nám letecky. Víme, že je to ekologická kaňka a doufáme, že ji časem zcela smaženme.
Recyklované a udržitelné materálie
Propojení běžecké série Běhej lesy a zakládajícího partnera Lesy ČR má mnohem hlubší význam, než by se na první pohled mohlo zdát. Každý závodník svým během přispívá k výsadbě jednoho stromku na vybraných místech. Díky tomu vznikají nové generace lesů, které budou již navždy spjaty nejen s naším seriálem, ale hlavně s vaší energií a odhodláním. Účastí na závodech Běhej lesy tak podporujete nejen svou kondici, ale také myšlenku zodpovědnosti vůči přírodě a budoucnosti našich lesů.
Sázení stromů
Jednorázovým kelímkům v lese odzvonilo! Během jedné sezóny se spotřebovalo až 100 000 papírových kelímků, proto jsme je v roce 2020, díky podpoře Generali Investments CEE a Dr. Max, nahradili Speedcupy.
SPEEDCUP - parťák přímo na závod
- Materiál: termoplastický polyuretan
- Váha: 10 g (zároveň se dá "zmuchlat" do kapsy, nebo pověsit na poutko)
- Místo výroba: Čína (vyrobí se vždy najednou na celou sezónu Běhej lesy a Behaj lesmi a putujou k nám naráz letecky)
- Proč je ekologický? Stačí ti jeden, který můžeš používat zas a znovu. Třeba celý život.
- Pokud ho ještě nemáš, můžeš si ho pořídit rovnou při objednávce závodu ve SportID nebo si ho zakoupit na místě za 50 Kč.
Barely s vodou
- V našem lesním zázemí a na občerstvovačkách žízeň neuhasíš z plastových nebo papírových kelímků, ale z velkých barelů naplněných vodou. Z nich si můžeš načerpat a doplnit vodu, co hrdlo ráčí, a během závodu ti ji nalijeme my, aby ses zdržel co nejméně.
- Využít můžeš svůj Speedcup, nebo vlastní nádobu.
275 000 tisíc jednorázových kelímků
SPEEDCUP s námi bohužel nebyl odjakživa, proto i na závodech Běhej lesy jsme dříve používali jednorázové kelímky. Řekli jsme si, že takto to dělat nechceme a postupně jsme v tomto směru vyrostli do šetrnější podoby. Na občerstvovačkách na trase a v zázemí závodů Běhej lesy bylo v minulosti spotřebováno až 275 tisíc jednorázových kelímků, z čehož nám vyplývá, že každou další sezonu se SPEEDCUPem, barely s vodou a vratnými kelímky ušetříme tisíce a tisíce těch jednorázových. Jsme rádi, že dokážeme občerstvit každého závodníka, aniž bychom zaplavili les kelímky. Děkujeme lesní smečce, že nám v tom jde naproti.
Pomocí SPEEDCUPu a barelů s vodou se nám podařilo odbourat problém jednorázových kelímků na občerstvvačkách na trati a v zázemí závodu, vyjímkou mohou být občerstvovačky pro děti, kterým chceme servis přecijenom zjednodušit. Dále máme vždy po ruce rezervních kelímků třeba i pro tebe, pokud sis svůj SPEEDCUP nebo jinou nádobou zapomeneš a budeš se potřebovat rychle napít!
Dalším místem, kde stále můžeš narazit na jednorázové kelímky a další podobné nádobí je jídelní stan PENNY, Cafíčko a ČSOB na kafe. Naší motivací je ve spolupráci s našimi partnery dělat závody Běhej lesy co nejudržitelnější, proto věříme, že i v těchto oblastech dojde v budoucnu ke zlepšení.
Občerstvi se zas a znovu bez jednorázových kelímků
Už žádné papíry. Stačí ti chytrý telefon
- Milujeme stromy, šetříme papír. A ty můžeš s námi.
- Od roku 2020 netiskneme žádné jednorázové brožury, letáky ani lístky do šatny. Vše odtrneš přímo ze svého startovního čísla. Brožuru si můžeš přečíst naskenování QR kódu v telefonu.
- Netiskni zbytečně e-mail s registračním QR kódem, stačí nám ukázat potvrzení v telefonu.
Digitalizace
Slyšíte to poprvé?
- Klima na Zemi se mění, a to v souvislosti s růstem emisí tzv. antrpogenních skleníkůvých plynů. Emise různých skleníkových plynů můžeme přepočítat podle jejich vlivu na ekvivalent oxidu uhličitého (CO2e). Více o uhlíkové stopě si přečtěte na webu samosebou.cz.
Jak můžeš minimalizovat svoji uhlíkovou stopu v rámci Běhej lesy?
- Vyrážíš na závody autem? Máš místo navíc? Koukni do události na Facebooku a nabídni svá místa kolegům nebo se naopak k někomu přidej. My sami v událostech vždy před závodem k této aktivitě vyzýváme. Minimálně tak poznáš někoho se stejným zájmem a můžete se stát novými tréninkovými parťáky.
- Dej si rozcvičku na kole. V kombinaci s vlakem se jedná o velice rychlý a levný způsob dopravy. Navíc se při cestě hezky rozcvičíš. V areálu máme vždy připravenou úschovnu kol, takže tvůj miláček bude v bezpečí.
- Netiskni zbytečné papíry, vše stačí mít v telefonu.