Vybav se na sezonu s Craft

Začni s přípravou na novou sezónu Běhej lesy 2025

Jubilejní 10. ročník Běhej lesy je již dávno za námi a věřím, že většina z nás se zúčastní co možná nejvíce závodů i v příštím roce. Stejně tak věřím tomu, že všichni chtějí mít nejen ze svých výsledků, ale hlavně z běhu jako takového lepší pocit. Proto je nutné pomalu začít s přípravou. Kilometry, které naběháte na podzim a v zimě, budou skvělým základem pro závody v průběhu celé příští sezóny. V tomto článku se s vámi podělím o to, jaké oblečení zvolit při hltání podzimních či zimních kilometrů. Není to tedy přesný návod, jak se obléci na trénink v chladnějším počasí. Cílem je podělit se o své zkušenosti. 

Funkční prádlo je základ! To je možná už trošku otřepané heslo, ale stále naprosto pravdivé. Platí pro jakoukoliv sportovní aktivitu, nejen pro běh. Můžete mít na sobě drahou bundu s nejlepšími parametry prodyšnosti nebo odolnosti proti vodě, ale její vlastnosti dobře nevyužijete, pokud zvolíte nevhodné funkční prádlo. Běh je aktivita, při které se člověk více potí, a proto je vhodné zvolit materiál prádla, který s tím umí dobře pracovat. V tom je bezesporu nejlepší polyesterové vlákno. Rychlý odvod vlhkosti, dobrá termoregulace a schopnost rychle schnout jsou klíčové benefity, které toto umělé vlákno nabízí. Důležité je zmínit, že každý člověk by měl při výběru funkčního prádla vycházet ze svých individuálních pocitů a preferencí. 

Každý člověk je jedinečný – sportuje v určité intenzitě, má různé vnímání okolní teploty, potivost, ale také například morálku vyrazit ven ve špatném počasí. Pokud si nejste jistí při výběru, tak se obraťte na specializovanou sportovní prodejnu nebo pomůže třeba průvodce výběrem funkčního prádla na www.craft.cz. 

Jak to mám tedy s oblékáním pro běh na podzim já? Jasným favoritem v chladnějších dnech je pro mě prádlo CRAFT Active Extreme X, které kombinuje recyklovaný polyester s CoolMaxovým vláknem. Jak již název napovídá, tento kousek je pro aktivní pohyb a pot od těla dostává opravdu extrémně rychle. Není divu, že je velmi oblíbeným prádlem i u elitních sportovců v řadě zimních, ale i letních sportů. Extreme funguje velmi dobře i jako jediná vrstva – pro mě v teplotním rozmezí 5-10°C. Pokud je brzy ráno, kdy nejčastěji běhám, teplota kolem nuly, tak Extreme doplním vhodnou druhou vrstvou. Variantou pro teplejší počasí je pro mě nejčastěji prádlo PRO Dry Nanoweight. To má výrazně lehčí gramáž, ale obdivuhodné funkční vlastnosti zůstávají. V podzimním období jej většinou doplňuji lehkým trikem s dlouhým rukávem z řady Essence 

V případě větrnějšího počasí volím běžeckou větrovku CRAFT PRO Hypervent 2, která vyniká velmi nízkou gramáží, skvělou ochranou proti větru a možností sbalení do vlastní kapsy.  
Pro tréninky v dešti jsem si nově pořídil bundu CRAFT Hydro Lightweight, která je neuvěřitelně lehká (pouhých 142 g) a má solidní parametry voděodolnosti a prodyšnosti (8k/8k). Je velmi dobře ergonomicky střižena, kapuce spolehlivě drží na hlavě i při prudším větru a prodyšnost vylepšují průduchy na zádech. Tuto bundu ale doporučuji použít (stejně jakoukoliv jinou bundu do deště) pouze v případě vytrvalejšího deště. Při těchto nebo i lepších parametrech se budete velmi pravděpodobně dříve či později přehřívat. 


Ve chvílích, kdy se teploty dostanou pod 10°C již na sebe oblékám dlouhé běžecké kalhoty. PRO Trail Tights mě ihned zaujaly odolným elastickým materiálem, skvělým fitem a množstvím kapes pro případ delšího výběhu. Kromě meshových kapes na stehnech kalhoty disponují větší bederní kapsou na zip, která je na takovém provlékacím tunelu. Do něj můžete bez problémů schovat větrovku nebo náhradní triko. Oblékání a svlékání usnadní zipy na koncích nohavic. 

V období, kdy se teploty dostanou k bodu mrazu nebo klesnou pod tuto hranici, přichází čas na SubZ. Běžecký koncept, který již podle názvu napovídá, že se chladného počasí nebojí a musím potvrdit, že před zimou ochrání velmi spolehlivě. Bunda SubZ chrání běžce větru odolnou membránou v přední části, kterou doplňuje lehké plnění. Díky tomu je možné bundu použít i ve výrazně nižších teplotách, když člověk zvolí správnou spodní vrstvu. Rukávy a zadní část tvoří elastický a prodyšný materiál, který z vnitřní strany kryje velmi jemný fleece. Tato část efektivně odvede případný pot od těla pryč a udržuje optimální termoregulaci. Lehčí variantou je běžecké triko SubZ LS 2, případně SubZ Wool LS. To kombinuje unikátní vlastnosti syntetického vlákna a přírodní Merino vlny. 

Důležitou součástí výbavy, a to po celý rok, jsou boty. Bydlím na kraji města a nijak mě neláká brázdit městské cyklostezky a „bojovat“ o místo s cyklisty, chodci nebo psy na vodítku (často i bez něj). Mnohem raději vyrazím opačným směrem - vstříc rozbitým asfaltkám za městem nebo na lesní cesty či pěšiny. K tomuto účelu byla vyvinut CRAFT Xplor – gravelový specialista, který díky použité PX pěně v mezipodešvi je botou velmi pohodlnou, ale zároveň skvěle reaktivní. Široká základna v kombinaci s podešví vyvinutou s italskou Vittorií (specializovaným výrobcem cyklistických plášťů) zajistí vysokou stabilitu a grip na rozbitých úsecích, v lese, i lehce bahnitém terénu. Naopak na silnici zůstává komfortní, dobře odvaluje a běžci šetří tolik potřebnou energii. Fit boty je trochu širší, což mi vyhovuje. Tahle bota je prostě stvořena pro střídání různých povrchů. 

 

Pokud se ale chystám na čistě asfaltový výběh, tak raději volím sourozence Xploru, a to je CRAFT Pacer.  Technicky velmi podobná bota, která se liší v podstatě pouze podešví – ta je určena čistě pro silniční běh. 

Když se odhodlám vyrazit do terénu užít si běh po lesních pěšinkách, přes kořeny, šutry a jakékoliv další nástrahy v lese, pak nazouvám aktuální novinku CRAFT Pure Trail X – druhou generaci této trailové boty od mého oblíbeného švédského výrobce. CRAFT výrazně zapracoval na fitu boty a na svršku. Noha se v botě okamžitě pohodlně usadí a běžec získá maximální stability i na velmi rozbitém podkladu. Mezipodešev tvoří dusíková pěna Cr Foam, která botě dodává nadprůměrnou dynamiku a stabilitu. Podešev má dostatečně agresivní design, aby svým dílem přispěla k maximální stabilitě v jakémkoliv terénu. 

Tu nejdůležitější část výbavy si ale musí každý obstarat sám – chuť vyběhnout. Jestli to máte podobně jako já, tak se velmi rychle dostaví ten skvělý pocit z pohybu. Užijte si to! 

 

Jirka Horák,

běžec a produktový manager CRAFT 

GENERÁLNÍ PARTNER

    ČSOB

ZAKLÁDAJÍCÍ PARTNER

    Lesy ČR

HLAVNÍ PARTNEŘI

    Dr. Max
    Generali Investments
    ČEZ
    PENNY

OFICIÁLNÍ PARTNEŘI

    Craft
    Volvo
    Sportisimo

PLATEBNÍ PARTNER

    ČSOB + MasterCard

Oficiální dodavatelé

    Johnny Servis
    Žaket
    Onlinesystem
    TKF

PARTNEŘI

    Continental
    ČHMÚ
    DB Schenker
    Nilfisk

MARKETINGOVÝ PARTNER

    Raul

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

    TV Nova

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

    Kondice
    Hitrádio
    RUN Magazine
    Běhej
    Kam s dětmi
    Svět outdooru
    Drbna
    Náš region

HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

    Středočeský kraj
    Ústecký kraj
    Moravskoslezský kraj
    Liberecký kraj
    Jihomoravský kraj
    kraj Vysočina
    Karlovarský kraj

Spolupracujeme

    Bjež
    Rozběháme Česko
    Trenujeme.sk
    Kudy z nudy
    Ukliďme Česko
    Caficko®
    Smartemailling
    Freelo
    Sport in Art