Ekologie

Příroda je nedílnou součástí našich závodů. Běháme na čerstvém vzduchu, z velké části po měkkém povrchu, obklopeni hlubokými lesy, loukami, krásnými scenériemi. Snažíme se o přírodu starat stejně jako o závodníky, tedy s největší péčí. O tom, jak se nám v této oblasti nelení, nýbrž zelení jedním ekologickým krokem za druhým, si přečti na této stránce nebo shlédni ve videu!

Během závodů se vyprodukuje mnoho odpadu, se kterým by se mělo správně naložit. Naši smečku vedeme nejen ke zdravému pohybu v přírodě, ale díky podpoře našeho partnera Generali Investments CEE i k zodpovědnému třídění. Proto jsme pro tebe připravili popelnice určené speciálně na papír, plast a plechovky. Třídění se však netýká jen tebe, jako návštěvníka, ale i nás pořadatelů. Po skončení akce zpracováváme veškerý odpad, který se během našich závodů vyprodukuje. V loňských sezonách jsme ho během všech závodů společnýma “zelenýma tlapama” vytřídili 18 tun.

Třídění odpadu

Propojení běžecké série Běhej lesy a generálního partnera Lesy ČR má mnohem hlubší význam, než by se na první dojem mohlo zdát. Právě tato spolupráce totiž přinesla jednu z hlavních myšlenek proč běhat právě s námi. Pokud jste se se zúčastnili závodu Běhej lesy, pak máte jistotu, že v českých lesích je díky vám jeden nový strom. Pokud jste běželi závodů více, za každou vaši účast jsme společně s Lesy ČR zasadili jeden nový stromek. Celkově jsme při různých akcích vysázeli 110 009. stromů, a díky tobě to může být ještě mnohem více.

  

Sázení stromů

Přestože se na našich závodech odpad třídí, plastu je mnoho a je třeba ho omezit. V našem lesním zázemí a na občerstvovačkách proto žízeň neuhasíš z plastových nebo papírových kelímků, ale z velkých barelů naplněných vodou. Z nich si můžeš načerpat a doplnit vodu, co hrdlo ráčí, a během závodu ti ji nalijeme my, aby ses zdržel co nejméně. V zázemí používáme vratné zálohované kelímky, které slouží opakovaně. Plastové lahve ani jednorázové kelímky už v lese zkrátka nechceme. 

Konec jednorázových plastů

Jednorázovým kelímkům v lese odzvonilo! Během jedné sezóny se spotřebovalo až 100 000 papírových kelímků, proto jsme je v roce 2020, díky podpoře Generali Investments CEE a Dr.Max, nahradili Speedcupy. Tento kelímek z termoplastického polyuretanu je možné během okamžiku sbalit do kapsy, tlapky, či praktickým poutkem zavěsit na batoh nebo kamkoliv jinam. Váží navíc pouhých 10 gramů a zůstane ti už napořád jako památka na tvůj výkon a zážitek. Pokud ho ještě nemáš, můžeš si ho pořídit rovnou při objednávce závodu ve SportID nebo si ho zakoupit na místě za 50 Kč.

Znovupoužitelné vybavení

Protože chceme, abys s námi i nadále mohl běhat lesy, snažíme se chránit stromy, a proto snižujeme zbytečné používání papíru. V sezóně 2020 jsme přestali s veškerým tiskem jednorázových brožur, letáků či lístků do šatny. Vše jde rovnou odtrhnout ze startovního čísla nebo to najdeš ve svém telefonu. A ani ty nemusíš v brlohu nic tisknout, stačí přijít k registrcím s QR kódem nebo potvrzením v telefonu.

Digitalizace

O tom, že třídíme odpad, který se poté recykluje už ses od nás dozvěděl. My jsme si ale řekli, že to nestačí a rozhodli jsme se zrecyklovaný materiál dále využít. Na našich závodech tak můžeš narazit na několik novinek ze sezóny 2023, které jsou z recyklovaných materiálů. Například všichni vítězové a vítězky jednotlivých závodů se nyní mohou postavit na stupně vítězů z recyklovaného plastu, keré pro nás vyrobili šikovní Plastic Guys. Nejedná se o jedinou novinku, které se týká našich vítězů. Letos od nás dostávají diplomy z houbového mycelia od společnosti Myco a medaile z bioplastu PLA, který se vyrábí z kukuřice, brambor a obilnin.

Recyklace

Skvělou příležitostí, jak si zatrénovat a vyčistit lesy je tzv. plogging. Jedná se o výběh spojený se sbíráním odpadků, které nalezneme třeba v okolí našeho bydliště. Můžeš ho podniknout kdekoliv a kdykoliv. Každé jaro před prvními závody vyhlašujeme na našich sociálních sítích speciální akci ve spolupráci s uskupeními Rozběháme Česko a Ukliďme Česko na pomoc našim lesům a místům, kde žijeme.

Plogging

Jak minimalizovat uhlíkovou stopu cestou na závody? Máme pro tebe pár tipů..
Vyrážíš na závody autem? Máš místo navíc? Koukni do události na Facebooku a nabídni svá místa kolegům nebo se naopak k někomu přidej. My sami v událostech vždy před závodem k této aktivitě vyzýváme. Minimálně tak poznáš někoho se stejným zájmem a můžete se stát novými tréninkovými parťáky. 
Myslíme i na ty, kteří dorazí na závod na kole. V kombinaci s vlakem se jedná o velice rychlý a levný způsob dopravy. Navíc se při cestě hezky rozcvičíš. V areálu máme vždy připravenou úschovnu kol, takže tvůj miláček bude v bezpečí.

Minimalizace uhlíkové stopy

ZAKLÁDAJÍCÍ PARTNER

  Lesy ČR

HLAVNÍ PARTNEŘI

  Dr. Max
  Generali Investments
  ČEZ
  PENNY

OFICIÁLNÍ PARTNEŘI

  Craft
  Volvo
  Sportisimo

PLATEBNÍ PARTNER

  ČSOB + MasterCard

Oficiální dodavatelé

  Johnny Servis
  Žaket
  Onlinesystem
  TKF

PARTNEŘI

  Continental
  CETIN
  Česká mincovna
  Enervit
  ČHMÚ
  bahis
  DB Schenker
  Caficko®
  Royal Bay

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  TV Nova
  Deník Sport
  iSport.cz

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  Kondice
  Hitrádio
  RUN Magazine
  Běhej
  Kam s dětmi
  Svět outdooru
  Drbna
  Náš region

HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

  Jihomoravský kraj
  Jihočeský kraj
  Středočeský kraj
  Moravskoslezský kraj
  Liberecký kraj
  kraj Vysočina
  Karlovarský kraj

Spolupracujeme

  Bjež
  Rozběháme Česko
  Trenujeme.sk
  Kudy z nudy
  Ukliďme Česko
  TOP běžecký seriál
  Smartemailling
  Freelo
Výživové okénko