Newsletter

Vliv běhu na psychické zdraví člověka: Rozhovor s terapeutkou a sportovní psycholožkou Nikolou Pavlíčkovou

1.2.2024   
Foto

Pravidelná fyzická aktivita při běhu nejenže stimuluje uvolňování endorfinů, známých jako hormony štěstí, ale také vytváří pozitivní spojení mezi tělem a myslí. “Dlouhodobé pravidelné běhání také přispívá k postupnému překonávání vlastních fyzických a mentálních limitů, což má významný dopad na sebedůvěru a psychickou odolnost.” říká Nikola.

Vliv fyzické aktivity na psychické zdraví

Jedním z klíčových psychologických mechanismů spojených s pravidelným běháním je uvolňování endorfinů, serotoninu a dalších neurotransmiterů. Tyto látky nejenže působí analgeticky a antidepresivně, ale také ovlivňují celkovou náladu a emocionální stabilitu člověka. Kortizol, hormon stresu, je také regulován během cvičení, což může vést k celkovému snížení úrovně stresu. Běhání tak slouží jako přirozený prostředek v boji s úzkostí a depresí, podporující psychickou odolnost a schopnost adaptace na životní výzvy.

Pravidelný trénink může sloužit i jako strukturovaná činnost, která přináší pocit kontroly a smyslu. Zároveň běh může přinášet radost z dílčích úspěchů a zlepšení. 

Fyzická aktivita podporuje kvalitu spánku, pokud je spojená s pobytem v přírodě je to ještě lepší. Při běhu máte čas reflektovat a zpracovat emoce. Samozřejmě za předpokladu, že nejdeme fyzicky do extrému a nepoužíváme běh jako únik před problémy. V tom případě může i škodit.


Dlouhodobé běžecké tréninky

Dlouhodobé běžecké tréninky nabízejí řadu psychologických výhod ve srovnání s krátkodobými aktivitami. Pravidelnost tréninku vám vytvoří strukturu a disciplínu, což může pozitivně ovlivnit vaši psychiku. Běhání může fungovat jako katalyzátor pro vytváření pozitivních návyků a disciplíny. Pravidelný trénink si vyžaduje strukturu a odhodlání, což jsou klíčové komponenty k vytváření pozitivních návyků. Psychologicky je každý běžecký trénink možností posilovat schopnost dodržovat cíle, což se přenáší i do dalších oblastí života.

Dlouhodobé pravidelné běhání také přispívá k postupnému překonávání vlastních fyzických a mentálních limitů, což má významný dopad na sebedůvěru a psychickou odolnost. Každý úspěch v běžeckém tréninku, ať už je to zdolání určité vzdálenosti nebo zlepšení času, přispívá k pocitu vlastní hodnoty a schopnosti. U krátkodobých aktivit je pocit jednorázový nikoliv dlouhodobý. 

Pravidelný běžecký trénink, zejména při dlouhých bězích, vám pomůže vybudovat fyzickou vytrvalost a mentální odolnost. Zvládání fyzických výzev může posílit psychickou odolnost. Běhání často zahrnuje postupné zvyšování náročnosti, délky nebo intenzity tréninku. Postupné zlepšování představuje průběžnou výzvu, která může posilovat schopnost adaptace a odolávání stresu. Běhání v různých počasích a terénech vás naučí přizpůsobit se nepříznivým podmínkám. Tato schopnost adaptace může být přenesena na životní situace, kde je nutné flexibilně reagovat na změny.

Dlouhé tréninky vám mohou také sloužit jako forma meditace, kdy umožňují soustředit se na vlastní dech a myšlenky. Tato praxe podporuje psychickou pohodu a relaxaci.


Víte co je fenomén "runner's high"?

Fenomén "runner's high" představuje jedinečný stav euforie a pohody spojený s běháním. Psychologicky je tento jev spojen s uvolňováním endorfinů, dopaminu, endokanabinoidů a serotoninu v mozku během intenzivního fyzického cvičení. "Runner's high" má pro psychický stav běžce hluboký význam, neboť tyto chemické látky působí analgeticky a antidepresivně, vytvářející pocit štěstí a euforie. Tato psychická reakce na běhání nejen odměňuje fyzický výkon, ale také posiluje pozitivní asociace s během, což vás může motivovat k pravidelnému cvičení a posilování psychické pohody. Fenomén "runner's high" tedy nespočívá pouze ve fyziologických změnách, ale má i hluboký psychologický dopad na vnímání běhu jako pozitivní aktivity.


Proč je dobré být členem lesní smečky?

Běžecké komunity a sdílení zážitků pro vás můžou představovat sociální podporu, která může výrazně ovlivnit váš psychický stav. Pocit příslušnosti a sdílení cílů s ostatními členy smečky posiluje motivaci a vytváří prostředí, kde lze sdílet úspěchy i výzvy. Psychologicky má tato sociální interakce pozitivní dopad na celkový pocit pohody a psychické odolnosti.

Dokonce i běhání v týmu má specifické psychologické výhody ve srovnání s individuálním během. Týmové prostředí poskytuje sociální interakci, podporu a soutěživost, což může zvyšovat motivaci. Psychologicky je běh v týmu spojen s kolektivním cítění, sdílením úspěchů a vzájemnou podporou, což může posilovat psychickou pohodu.

Celkově lze konstatovat, že běhání má hluboký a pozitivní psychologický vliv na jednotlivce. Od uvolňování hormonů štěstí až po budování psychické odolnosti a vytváření pozitivních návyků, běhání přináší komplexní podporu pro psychickou pohodu. Psychologie běhání není pouze o fyzické aktivitě, ale o celkovém propojení těla a mysli, které může formovat životní perspektivu a způsob, jakým všichni čelíme výzvám každodenního života.

ZAKLÁDAJÍCÍ PARTNER

  Lesy ČR

HLAVNÍ PARTNEŘI

  Dr. Max
  Generali Investments
  ČEZ

OFICIÁLNÍ PARTNEŘI

  Craft
  Volvo

PLATEBNÍ PARTNER

  ČSOB + MasterCard

Oficiální dodavatelé

  Johnny Servis
  Žaket
  bahis siteleri
  TKF

PARTNEŘI

  Continental
  CETIN
  Balíkovna
  Sportisimo
  Česká mincovna
  Enervit
  ČHMÚ
  Thule
  DB Schenker
  Caficko®
  Royal Bay

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  TV Nova

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  Kondice
  Hitrádio
  RUN Magazine
  Běhej
  Kam s dětmi
  Svět outdooru
  Drbna
  Náš region

HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

  Jihomoravský kraj
  Jihočeský kraj
  Středočeský kraj
  Moravskoslezský kraj
  Liberecký kraj
  kraj Vysočina
  Karlovarský kraj

Spolupracujeme

  Bjež
  Sparring Partners
  Rozběháme Česko
  Trenujeme.sk
  Kudy z nudy
  Ukliďme Česko
  TOP běžecký seriál
  Smartemailling
  Freelo
Výživové okénko