Newsletter

Běh v zimě: Tipy a triky pro bezpečný a efektivní trénink s Verčou Preti

13.12.2023   
Foto

Smečko! Zimní období nemusí znamenat konec vašeho běžeckého tréninku. S několika správnými přístupy a přizpůsobením svých rutin můžete udržet svou kondici i v chladnějších měsících a pořádně na novou sezonu natrénovat. Zde je několik užitečných tipů a triků, které si pro vás připravila Verča Preti.

1. Zahřátí doma

Předtím než se vydáš do zimního chladu, věnuj dostatek času zahřátí doma. Krátká rozcvička nebo třeba skákání přes švihadlo ti pomůže připravit svaly na aktivitu a zvýší prokrvení, čímž minimalizuješ riziko zranění.

2. Oblečení a vrstvení

Oblečení je klíčovým faktorem pro pohodlí a úspěšný trénink v zimě. Obleč se tak, aby ti na začátku bylo mírně chladno, protože se tělo při běhu zahřeje. Místo jedné teplé vrstvy raději použij vrstvy, například spodní merino vrstvu s lehkou termo mikinou a zimní běžeckou vestou, pokud už je opravdu velká zima. Nezapomeň taky na pokrývku hlavy, aby ti z hlavy neunikalo teplo.

Více tipů na kvalitní funkční oblečení najdeš v článku: Limitovaná kolekce funkčních trik Craft Běhej lesy.

3. Správná obuv

Zimní běh může zahrnovat různé podmínky, od mokrého chladného počasí po sněhové pokrývky. Silniční boty jsou v počátečních fázích zimy často dostačující, ale jakmile přijde sníh, investice do trailové obuvi s goretexovou, nepromokavou vrstvou může být pro kluzký terén klíčová. Můžeš zvolit i boty s hřeby, ale ty využiješ jen při opravdu extrémních podmínkách, které u nás ale z 90 % nejsou.

4. Zpomal

V zimních podmínkách se vyplatí zpomalit tempo. Pomalé běhy ti umožní lépe si užít běhu a minimalizuje riziko úrazů. Ve sněhu se navíc i dobře posiluje, především kotníky, svaly a šlachy.

5. Najdi si bezpečné trasy

Hledej bezpečné trasy bez ledových a zasněžených úseků. Pokud se rozhodneš pro rychlejší trénink, je vhodné si ve svém okolí najít běžecký ovál, kde se sníh a led pravidelně odklízí.

6. Hydratace a energie

Nezapomínej na hydrataci i v zimě. I při nízkých teplotách je třeba dodržovat pitný režim. S sebou můžeš mít termosku s teplým nápojem, který tě zahřeje. Dodatečně si přibal i nějakou energetickou svačinu.

7. Bezpečnost a zdraví

V zimě je důležité být vidět. Vol reflexní oblečení a používej čelovky od renomovaných značek, jako jsou Fenix, Silva nebo Petzl. Tím nejenže zlepšíš svou viditelnost, ale i bezpečnost při běhu v podmínkách se sněhem a ledem.

Při běhu v zimě může být užitečné mít na paměti i bezpečnostní opatření. Aplikace Záchranka, případně nouzový kontakt na chytrých hodinkách a funkce GPS mohou být užitečné pro případ potřeby rychlé pomoci.

8. Rozumný přístup k nemoci

Pokud jsi nemocný/á, nech si dostatek času na zotavení. Rozhodně není vhodné běhat při nachlazení. Po nemoci je důležité se k tréninku vracet postupně, abys minimalizoval/a riziko komplikací.

9. Využití běžeckého pásu

V extrémně nepříznivých podmínkách může být běžecký pás dobrým alternativním řešením. To ti umožní udržet svou kondici bez ohrožení vlastní bezpečnosti v těžkých podmínkách.

10. Užívej si a běhej s radostí


S těmito tipy a triky se můžeš těšit na běh v zimě plný bezpečnosti, pohodlí a efektivity. Pamatuj, že klíčem je přizpůsobit se aktuálním podmínkám a udržet svou motivaci i v chladnějším počasí. Tak se na tebe parťáku budeme těšit v sezoně 2024, už v teplejším a snad přívětivějším počasí!

ZAKLÁDAJÍCÍ PARTNER

  Lesy ČR

HLAVNÍ PARTNEŘI

  Dr. Max
  Generali Investments
  ČEZ

OFICIÁLNÍ PARTNEŘI

  Craft
  Volvo

PLATEBNÍ PARTNER

  ČSOB + MasterCard

Oficiální dodavatelé

  Johnny Servis
  Žaket
  bahis siteleri
  TKF

PARTNEŘI

  Continental
  CETIN
  Balíkovna
  Sportisimo
  Česká mincovna
  Enervit
  ČHMÚ
  Thule
  DB Schenker
  Caficko®
  Royal Bay

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  TV Nova

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  Kondice
  Hitrádio
  RUN Magazine
  Běhej
  Kam s dětmi
  Svět outdooru
  Drbna
  Náš region

HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

  Jihomoravský kraj
  Jihočeský kraj
  Středočeský kraj
  Moravskoslezský kraj
  Liberecký kraj
  kraj Vysočina
  Karlovarský kraj

Spolupracujeme

  Bjež
  Sparring Partners
  Rozběháme Česko
  Trenujeme.sk
  Kudy z nudy
  Ukliďme Česko
  TOP běžecký seriál
  Smartemailling
  Freelo
Výživové okénko