Newsletter

“Na běžkách to bolí míň," říká letošní Královna Jizerek Míša Maděrová. Jak to vidí Milan Kohout, Král Jizerských hor pro rok 2022?

15.9.2022   
Foto

Souboj o titul Krále a Královny Jizerek je výzvou pro všechny sportovní univerzály, kteří v zimě holdují běžkám a za teplejšího počasí rádi běhají. Příští rok to můžeš být i ty, stačí se v únoru 2023 zúčastnit některého ze závodů 56. ČEZ Jizerské 50 a v létě vyrazit na Běhej lesy Jizerská. Přinášíme ti exkluzivní rozhovor s Králem a Královnou Jizerek pro rok 2022, Milanem Kohoutem a Michaelou Maděrovou.

Jakou trasu jsi běžel/a na zimní a letní Jizerské?

Milan: V obou závodech jsem běžel 50 km. O té letní jsem několik let přemýšlel a až letos jsem cítil, že na ni mám potřebnou chuť.

Michaela: Já běžela na zimní 50km a na letní 23 km. 

Byl/a jsi spokojený/á se svým výkonem na obou závodech?

Michaela: Ano, byla jsem velmi spokojená.

Milan: V zimě se mi závodilo skvěle. Měl jsem celkem natrénováno a závod jsem si užil. Letní Jizerku jsem si protrpěl ve velké únavě od startu až do cíle. Vrátil jsem se ve čtvrtek před závodem z lezení v Alpách. Výsledek byl více o vůli než o pocitu z dobrého běhu.   

Šel/šla jsi za titulem cíleně?

Milan: V roce 2018 jsem vyhrál vlastně nevědomky. Letos jsem si řekl, že zkusím vyhrát jinak než omylem. Navíc kluci, co vyhráli poslední ročníky, jsou fakt borci. To byla velká výzva.

Michaela: Nene, cíleně jsem za titulem určitě nešla. Zimní závod se mi docela povedl. Přes prázdniny jsme pak s dětmi hodně cestovali a týden před letní Jizerskou 50 RUN jsem zjistila, že budu doma a že bych si mohla po několika letech zkusit zase závod zaběhnout, jestli to vůbec zvládnu. A takhle to dopadlo. 

Který závod tě bavil víc?

Milan: Nedá se to moc srovnávat. Zimní Jizerka má pro mě úžasnou atmosféru na startu a v cíli. Stát na startovním roštu se světovou špičkou je zážitek na celý život. V té letní jsem si za tři a půl hodiny zažil také spoustu zajímavých pocitů. Navíc při běhu se dá lépe kochat výhledy na okolní přírodu.

Michaela: Radši běhám na běžkách, míň to bolí. Ale závody mě bavily oba. I v létě byla velmi příjemná atmosféra a počasí taky vyšlo přenádherně. 

Běháš pravidelně, jak na lyžích, tak po svých?

Michaela: Na lyžích běhám pravidelně, proto bydlím v Jizerkách. V létě dělím čas mezi spoustu dalších aktivit jako je lezení, kolo, orienťák, turistika, na běhání nezbývá vždycky čas. 

Milan: Chodím každé ráno na chvíli běhat se psem. Třikrát týdně trénuji mladší žáky na Dukle Liberec, a tak se s nimi občas trochu proběhnu. Na můj trénink moc času nezbývá, dvakrát týdně si zaběhnu trochu delší fartlek. Od září pomalu začínám jezdit na kolečkových lyžích a zimu trávím na běžkách.

Účastníš se i jiných závodů, třeba v rámci SkiTour nebo Běhej lesy?

Milan: Mám rád Bedřichovský NLM. Ani ne tak kvůli závodu, ale kvůli noční kulise. Hrozně se mi líbí i polský Bieg Piastow. Trasa je pro mne zábavnější než na padesátce. Hodně zatáček, odšlapů a přitom žádné velké kopce.

Michaela: V zimě se snažím kromě Jizerky zajet ještě nějaké další laufy, ať už v Čechách nebo v zahraničí. Každý rok to vyjde jinak, jednou Engadin, podruhé Vasák, další rok třeba Kaiser Maximilian Lauf v Německu. Mezi stálice patří Jilemnická, Bieg Piastow a Kronošská. 

Budeš se o titul Krále a Královny Jizerek ucházet i příští rok?

Michaela: Ráda bych, docela se mi to zalíbilo. Bohužel mám ale zraněné rameno, tak nevím, jestli se vůbec dokážu opřít do holí.

Milan: Baví mne přijít v den závodu na registraci a rozhodnout se až na místě. Když budu mít chuť, tak proč ne.

 

Tak doufáme, že chuť i kondici budete mít oba! Děkujeme za rozhovor a moc rádi vás uvidíme na startu i příští rok. 

Už teď se můžete registrovat na zimní Jizerskou 50 a v listopadu odstartují registrace také na Běhej lesy 2023. Můžeme slíbit, že přijdeme s pořádnou novinkou!

 

ZAKLÁDAJÍCÍ PARTNER

  Lesy ČR

HLAVNÍ PARTNEŘI

  Dr. Max
  Generali Investments
  CETIN
  ČEZ
  Pojišťovna VZP

OFICIÁLNÍ PARTNEŘI

  ON
  CZC

PLATEBNÍ PARTNER

  ČSOB + MasterCard

Oficiální dodavatelé

  Johnny Servis
  Žaket
  CAT CUT
  bahis siteleri
  TKF

PARTNEŘI

  Sportisimo
  Birell
  Balíkovna
  Nestlé Cereals
  Česká mincovna
  Enervit
  ČHMÚ
  DB Schenker
  Caficko®
  Thule
  Royal Bay
  Boll

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  TV Nova

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  Hitrádio
  RUN Magazine
  Běhej
  Kam s dětmi
  Svět outdooru
  Drbna

HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

  Jihomoravský kraj
  Jihočeský kraj
  Středočeský kraj
  Moravskoslezský kraj
  Liberecký kraj
  kraj Vysočina
  Karlovarský kraj

Spolupracujeme

  Rozběháme Česko
  ŠumavaNet
  Innsbruck Alpine
  Trenujeme.sk
  Outfanatic
  isportuj
  Nova pomáhá
  Kudy z nudy
  WOC 2021
  Ukliďme Česko
Výživové okénko