Newsletter

Co se skrývá pod sněhem? Běhej lesy Jizerská je plná překvapení

18.8.2022   
Foto

Běhej lesy Jizerská tě 27. srpna provede ikonickými místy legendárního lyžařského závodu. Uvidíš, jak vypadá Hřebínek, Smědava nebo Kneipa bez sněhové pokrývky. Na letní Jizerské je toho ale k vidění mnohem více. Některých míst si v zimě ani nevšimneš, ale v létě jsou nepřehlédnutelná.

Prvním zajímavým místem na hlavní takřka 50 kilometrové trase je bývalá sklářská osada Kristiánov, která na tebe čeká mezi 5. a 6. kilometrem. Své základy má už v polovině 18. století a v dolní chalupě (ve směru závodu vpravo od cesty) můžeš navštívit expozici o tamní sklářské historii. Ta je pro návštěvníky přístupná pouze v letním období a zcela zdarma. Pokud tě zajímá historie a sklo, tak máš o zábavu postaráno.

Na 23. kilometru narazíš na louky, které jsou v zimě tradičně skryty metrovou vrstvou sněhu. Jedná se totiž o místo, kde bývají v Česku naměřeny největší mrazy. Teplota zde klesá až pod -30 stupňů. V létě se u parkoviště pod Bukovcem nachází “pralouka”. Roste zde například Pětiprstka žežulník, Prha arnika, Upolín nejvyšší, Prstnatec májový a další vzácné horské květiny. Přijď se podívat do rozkvetlých a létem provoněných Jizerek!

Ultramaratonská trasa poté pokračuje podél Rašeliniště, u kterého teče Safírový potok. Z toho se dříve těžil stejnojmenný drahý kámen. Na rašeliništi najdeš další vzácné květiny, jako například Ostřici bažinnou, Suchopýr pochvatý, Rosnatku okrouhlolistou nebo Vlochyni bahenní a další zajímavé byliny.

Na padesátce můžeš najít také dechberoucí výhledy na celé pohoří. Ty nejlepší jsou schované pouze pár metrů od tratě na 39. kilometru. Právě zde se nachází nejkrásnější vyhlídka závodu - Krásná Máří, z níž pohlédneš do údolí kolem Hejnic a rovin u Frýdlantu. V zimě je pohled občas bílý, ale dost často také šedý, protože pod horami zdaleka tolik nesněží. Naopak v létě se všechno hezky zelená, případně na polích zlátne obilí. 

Na středně dlouhé 23kilometrové trase na tebe čeká jedna z největších dominant, a to hráz přehrady Černá Nisa. Po několika letech poběžíš přímo po opravené kamenné hrázi, což si v zimě tak moc nevychutnáš, protože se tam stopa neupravuje. Z přehrady poté vede cesta pěkně po rovině, podél více jak tříkilometrového kanálu k tzv. Vodnímu zámku. Z něho se spouštěla voda potrubím přímo do tamní hydroelektrárny.

Po ikonické hrázi se proběhneš i na krátké 11kilometrové trase, ale čekají na tebe i jiná překvapení. Například Šámalova chata, neboli Nová Louka. Podobně jako na Jizerce je zdejší louka v zimě pokrytá sněhem. Do zámečku, který si nechali postavit Clam-Gallasové, ale můžeš na čaj vždycky. Název Šámalova nese díky tomu, že ho v období mezi válkami používal prezidentský kancléř Přemysl Šámal. Během jeho pobývání se do chaty zavedla i elektřina – v nedalekém Blatném rybníce (kolem něho se běží padesátka) se udělala turbína. 

To je pouze ochutnávka zajímavostí, které tě už 27. srpna v Jizerkách čekají. Pusť se do prozkoumávání v rámci letní Jizerské a vychutnejte si letní závod po stopách zimní legendy do sytosti. Registrovat se můžeš online do 24. srpna zde. Poté to bude možné pouze na místě závodu.

ZAKLÁDAJÍCÍ PARTNER

  Lesy ČR

HLAVNÍ PARTNEŘI

  Dr. Max
  Generali Investments
  CETIN
  ČEZ
  Pojišťovna VZP

OFICIÁLNÍ PARTNEŘI

  ON

PLATEBNÍ PARTNER

  ČSOB + MasterCard

Oficiální dodavatelé

  Johnny Servis
  Žaket
  CAT CUT
  bahis siteleri
  TKF

PARTNEŘI

  Sportisimo
  Birell
  Balíkovna
  Nestlé Cereals
  Česká mincovna
  Enervit
  ČHMÚ
  DB Schenker
  Nova pomáhá
  Caficko®
  Thule
  Royal Bay
  Boll

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  TV Nova

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

  Hitrádio
  RUN Magazine
  Běhej
  Kam s dětmi
  Svět outdooru
  Drbna

HLAVNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

  Jihomoravský kraj
  Jihočeský kraj
  Středočeský kraj
  Moravskoslezský kraj
  Liberecký kraj
  kraj Vysočina
  Karlovarský kraj

Spolupracujeme

  Rozběháme Česko
  ŠumavaNet
  Innsbruck Alpine
  Trenujeme.sk
  Outfanatic
  isportuj
  Kudy z nudy
  WOC 2021
  Ukliďme Česko
  TOP běžecký seriál
Výživové okénko