Představujeme trailovou značku Icebug
Icebug je Švédská společnost, která do světa výrobců sportovní obuvi vstoupila v roce 2001. Vztah k přírodě a pohyb, byl hlavní motivací k tomu, že se lidé z ICEBUG nechtěli smířit s tím, že by měli své aktivity omezit kvůli špatnému počasí - zimě, kluzkému terénu, riziku pádu. Od založení firmy a vzniku značky ICEBUG se proto věnují vývoji obuvi, která díky použitým technologiím výrazně prodlužuje sezónu, snižuje nebezpečí úrazu a přitom umožňuje přirozený styl běhu i chůze, a to i po extrémně kluzkém povrchu.
Již na začátku existence značky ICEBUG byla vytvořena obuv s výjimečnou trakcí. Značka získala i několik prestižních cen, a to v konkurenci toho nejlepšího, co trh s outdoorovým a sportovním zbožím nabízí. Používané technologie se stále zdokonalují. Při vývoji nových technologií firma spolupracuje se špičkovými skandinávskými orientačními běžci. Pro lepší orientaci v kolekci ICEBUG, uvádíme přehled a charakteristiku základních používaných technologií obuvi.
BUGrip
BUGrip je název trakční technologie Icebug určené do velmi kluzkých podmínek. Podešev BUGrip s ocelovými hřeby s karbidovými špicemi má vynikající přilnavost ke všem typům povrchu – od asfaltu až po led. Hřeby mají dynamickou funkci, což znamená, že se přizpůsobují povrchu, a poskytují tak nejlepší možnou trakci.
BUGweb
Technologie BUGweb je ideální do smíšených podmínek, kdy část terénu je kluzká, část ne. Systém BUGweb je tvořen trakční jednotkou s šesti karbidovými hroty a kompatibilní podešvi. Trakční jednotka zcela přesně zapadá do vzorku podešve. Obuv je možno používat s trakční jednotkou i bez ní.
OLX
Pevné OLX hřeby se nepřizpůsobují povrchu tak jako dynamické hřeby u BUGrip systému, ale naopak jsou vždy vystrčeny bezohledu na to, jaký povrch jim přijde do cesty. OLX hřeby jsou napevno spojeny s podešví, čímž je podešev lehčí a tenčí, a dává tak běžci lepší pocit kontaktu s povrchem.
RB9X
RB9X je bezhřebová trakční technologie s využitím pryžové směsi speciálně vyvinuté pro vysokou přilnavost na mokrém povrchu, například na mokrých skalách za deště. Nicméně tato zvýšená spolehlivost v mokrých podmínkách nemá vliv na trvanlivost podešve, její odolnost se vyrovná standardům silniční obuvi.
Značka ICEBUG, používá diagram čtyř základních technických parametrů k označení obuvi, kde jsou porovnávány rozdíly mezi jednotlivými druhy obuvi. Tento diagram významně přispívá k orientaci při výběru konkrétní obuvi
Torsion (T)
Menší podpora torze v botě (snadná Flexe) znamená, že noha má menší podporu a musí pracovat více samostatně. Přirozený pohyb klade větší důraz na sílu a koordinaci pohybu, ale je také náročnější. Více torzní podpory (medium flex nebo stability flex) nabízí větší komfort, a pomáhá nohu lépe držet při došlapu i odrazu. Vhodné především pro delší výběhy a pro méně zdatné běžce.
Drop (D)
Tento parametr určuje polohu paty vzhledem k přední části nohy. Pokud stojíte naboso na podlaze, jedná se o nulový pokles. Zvýšená pata je pro většinu z nás, vnímána jako pohodlnější. Nižší poloha paty je přirozenější, ale také klade větší nároky na svaly a šlachy nohou, zejména achilovky. Doporučujeme zvyknout si postupně na nižší pozici chodidla, v závislosti na kapacitě vašeho těla.
Cushioning (C)
Tlumení je schopnost podešve absorbovat nárazy. Méně tlumení (reagující) znamená lepší kontakt s podložkou, ale také vyžaduje od běžce zvládat běžeckou techniku a biomechanického schopnosti nohy, k přirozené absorpci nárazů. Více odpružení (střední nebo úplné) poskytuje více komfortu k tlumení nárazů.
Last (L)
Posledním parametrem je šířka obuvi. Obecně se dá říci, že kopyta závodní obuvi ICEBUG jsou užší. Střední a širší typ obuvi, je obecně vhodnější pro lehčí výběhy a delší vzdálenosti. Bez ohledu na šířku obuvi, jsou všechna kopyta ICEBUG anatomicky tvarovaná.
Více informací zjistíte na www.icebugrunning.cz