Zimní a letní Jizerská je pro mě důležitá atleticky i historicky, říká Eva Krchová

29.8.2019
Foto

Eva se v Jizerkách cítí jako doma. Legendární zimní závod se startem v Bedřichově i jeho letní varianta jsou pro 29letou aktivní sportovkyni významnými událostmi kvůli rodinné tradici i jejímu celoživotním propojení touto oblastí. Před dvěma lety jeden ze závodů Běhej lesy Eva vyhrála, proto ani letos neváhala a rozhodla se v Jizerských horách pokořit 23 kilometrů.

„Jizerská 50, a to jak zimní i letní, je pro mě důležitá nejen atleticky, ale i historicky. Vyrůstala jsem v horolezecké rodině a můj taťka se znal s tragicky zesnulými horolezci z Expedice Peru 1970, pro jejichž památku se Jizerská 50 původně konala,“ vysvětluje Eva propojení se zimním závodem a jejími zakladateli. Tatínek Evy byl navíc účastníkem úplně prvních ročníků legendární zimní Jizerské 50.

Absolventka žurnalistiky na Karlově univerzitě a také univerzity v San Francisku je aktivní sportovkyní a v horolezecké rodinné tradici také pokračuje. „Sama se lezení aktivně věnuji a mezi lezkyněmi a lezci se vždy cítím velmi příjemně. V podještědí mám navíc spoustu lezeckých kamarádů, a tak je mi ten jizerský kraj velmi blízký.“

Letní i zimní Jizerskou 50 už Eva Krchová vyzkoušela na vlastní kůži. Na běžkách vystartovala na 25km trasu už v roce 2008 a nastavila více než vysokou laťku. Na druhé nejdelší trati v Bedřichově totiž zvítězila. Na Běhej lesy zanechala Eva také výraznou stopu. V roce 2017 vyběhla na Vysočině na trasu dlouhou 21 kilometrů a opět vybojovala první příčku. Tentokrát se vydá v Jizerkách po stopách zimního závodu opět po svých.

Evě budeme držet palce i letos, v Bedřichově na viděnou! A jak Eva vzkazuje – Jizerkám zdar!