Newsletter

Čím doplňovat energii při běhu, aby se vám sportovalo lépe?

9.6.2018   
Foto

Když víte, co se s vaším tělem při běhu děje, víte i to, jak mu pomoct k lepšímu výkonu. Běžec potřebuje především sacharidy plus energii z tuků. I ta se však tvoří díky přítomnosti sacharidů. Ty jsou tedy při vytrvalostním sportu naprosto klíčové, a je třeba je organizmu dodávat.

 

Tělo má dvě možnosti, jak se k potřebným sacharidům dostat: čerpáním tělesných zásob, které jsou ovšem omezené (ve formě svalového glykogenu), a využitím externě dodávaných sacharidů. Ty se tak starají o potřebnou energii a také šetří náš glykogen, kterého opravdu nemáme příliš, navíc je klíčový pro náročné pasáže, zrychlení nebo závěrečný sprint.

Jak tělu dodávat sacharidy?

Určitý příjem sacharidů během výkonu může zajistit iontový nápoj (např. Enervit G Sport), který by měl být nedílnou součástí běhu. Kromě určitého množství sacharidů nabídne tělu i potem ztrácené tekutiny, minerální látky a vitaminy. Při časově i fyzicky náročnějších výkonech je ale potřeba myslet i na další energetické zdroje, kterými mohou být energetické gely, koncentráty, tyčinky nebo tablety.

Energetické tablety

Hodně populární jsou nejen u běžců energetické tablety Enervit GT Sport. Snadno je dáte třeba do kapsy nebo někam přilepíte, nástup účinku je u nich rychlý a stačí je vložit do úst a rozkousat. Mají vysoký obsah více druhů sacharidů pro rychlé zažehnání nastupující únavy i pro průběžné doplňování energie, navíc obsahují také protikřečové minerální látky.

Energetické gely

Oblíbený doplněk řady vytrvalostních sportovců, který představuje okamžitý i postupně se uvolňující zdroj energie. Enervitene Sport Gel totiž obsahuje jak rychle, tak pomaleji vstřebatelné sacharidy, a to ve formě gelu v několika příchutích. Kromě klasického odtrhávacího balení je možné využít i Enervitene Sport Gel One Hand, k jehož obsahu se dostanete pohodlně jednou rukou – jednoduše přehnete a „pijete“.

Energetické koncentráty

Podobají se gelům, jsou však ještě řidší a Enervitene Sport Concentrate i Enervitene Sport Competition (s kofeinem) mají šroubovací uzávěr, který umožňuje rozložení příjmu do několika dávek. Oba koncentráty poskytují okamžitý zdroj energie, který dokáže vytáhnout z krize a v případě kofeinové verze i „nakopnout“ pro závěr závodu. Při využití koncentrátu je potřeba zhruba po 20 minutách přijmout další energetický doplněk, aby se hladina cukru v krvi opět zvýšila a vy měli dostatek energie.

Energetické tyčinky

Alternativa pro ty, kteří nemají v oblibě gely a koncentráty. Kromě energie i zasytí a mohou tak být přínosné i pro váš žaludek. Enervit nabízí řadu energetických tyčinek, z nichž mezi nejoblíbenější patří Enervit Power Sport a Enervit Power Sport Competition. Obě jsou bez jakékoli polevy, takže se nemusíte bát, že by vás upatlaly. Tyčinky mají optimální velikost i do malé kapsy a poskytují postupně se uvolňující energii.

Podívejte se na kompletní nabídku sportovní výživy pro doplnění energie během sportovního výkonu na webu Enervitu, specialisty na výživu pro vytrvalce, a sportujte lépe!

Founding partner

  Lesy ČR

Main partners

  Dr. Max
  Generali Investments
  CETIN
  ČEZ
  Pojišťovna VZP
  Orlen Benzina

Official partners

  ON

Payment partner

  ČSOB + MasterCard

official suppliers

  Johnny Servis
  Žaket
  CAT CUT
  bahis siteleri
  TKF

Partners

  Continental
  Balíkovna
  Sportisimo
  Birell
  Nestlé Cereals
  Česká mincovna
  Enervit
  ČHMÚ
  Ahrend
  Thule
  Angry Beards
  DB Schenker
  Nova pomáhá
  Caficko®
  Royal Bay
  Boll

Marketing partner

  Raul

Main media partners

  TV Nova
  Kondice

Media partners

  Hitrádio
  RUN Magazine
  Běhej
  Kam s dětmi
  Svět outdooru
  Drbna
  A11
  Náš region

Main institutional partners

  Jihomoravský kraj
  Jihočeský kraj
  Středočeský kraj
  Moravskoslezský kraj
  Liberecký kraj
  kraj Vysočina
  Karlovarský kraj

Cooperation

  A11 care
  Sparring Partners
  Rozběháme Česko
  ŠumavaNet
  Innsbruck Alpine
  Trenujeme.sk
  Outfanatic
  isportuj
  Kudy z nudy
  WOC 2021
  Ukliďme Česko
  TOP běžecký seriál
Výživové okénko